atrk جامعه صنفی تهیه کنندگان سینمای ایران - بهاری دیگر، بهاریه ای دیگر... جامعه صنفی تهیه کنندگان سینمای ایران - بهاری دیگر، بهاریه ای دیگر...

بهاری دیگر، بهاریه ای دیگر...

به گوش هوش نیوش از من و به عشرت کوش     که این سخن از هاتفم به گوش آمد

 ز فکر تفرقه باز آی تا شوی مجموع     به حکم آن که چو شد اهرمن سروش آمد

Artboard_2 جامعه صنفی تهیه کنندگان سینمای ایران - بهاری دیگر، بهاریه ای دیگر...

فرهنگ ایرانی و ادب پارسی در گذر بی رحم زمان و با وجود تاخت و تاز های پیاپی بر این سرزمین، جایگاه خود را همچنان نگاه داشته و صاحب منزلتی والا نزد جهانیان بوده است. نوروز و رسم و رسوماتش از منحصر به فرد ترین ویژگی های این فرهنگ است که ما ایرانی بودنمان را مدیون آن میدانیم.

عنصر دیگر ایرانی بودن، قصه ها و قصه گویی است و به تبع آن سینمایی که از بدو تولدش، اینقدر برایمان عزیز بوده است. امسال سال سختی ها و موفقیت ها برای سینمای ایران بود. در ابتدای سالی که گذشت اعلام کردیم، تلاش خواهیم کرد تا با همکاری تهیه کنندگان به یک صنف واحد دست یابیم و بتوانیم به اختلافات پایان دهیم. اما موانعی بود و عده ای منافع خود را در اتحاد نمی یابند  با انحصار طلبی به دنبال مال اندوزی و سنگ اندازی در شکل گیری هرگونه توافق و تشکلی هستند، اما با تلاش های همکاران و دلسوزان سینما، دیگر راهی جز وحدت صنوف درسینما نخواهد بود.

به هر حال فساد ، پولشویی و انواع رانت ها  در سینما، همانند دیگر بخش های صنعت و اقتصاد بیمار این روزهای کشورمان، واقعیتی غیر قابل انکار است.اما با برخورد و دستگیری برخی از متخلفان، مقامات قضایی نیز به وجود فسادهای گسترده در سینما اقرار داشتند و ما امیدواریم با همت تهیه کنندگان و سازندگان و به یاری همه ی اهالی سینما دست سودجویان و انحصارطلبان را از سینمای شریف ایران کوتاه شود.

 با این همه، سینمای ایران سال خوبی در گیشه داشت . آثار قابل توجهی توسط نسل جدید سینماگران پا به عرصه ی ظهور گذاشت و جشنواره فیلم فجر نیز با تنوع در دیدگاه ها و کیفیت محتوای فیلمهایش، نوید از سالی نکو دار­­­­د . به امید آنکه در سال نو و اکران نوروزی شاهد رونق دوباره ی سینمای ایران باشیم و حسرت روزهای اوج و صف های طولانی اش از دل ها برود.

 در این آغاز، از خالق زیبادوست و صانع هنرآفرین می خواهیم که دیگربار نگاهی از سر لطف بر این مرز و بوم بیاندازد تا برکت به این خاک پر گوهر، بازگردد و سینمای ما نیز در این مجال همچنان پرفروغ بماند.

و در پایان این عید را به تمام هموطنان عزیزمان تبریک میگویم و سالی خوش و طراوتی بهاری برای همکارن و هم میهنان آرزومندم و همچنین  شادی روح هنرمندان و عزیزانی که در این بهار دیگر همراهمان نیستند را از خداوند متعال می طلبم.

 

سید ضیا هاشمی        

 

دسته: