atrk جامعه صنفی تهیه کنندگان سینمای ایران - "جلوى بازيگر سالارى در آثار سينمايى را بايد گرفت " / بيضايى هرگز از قانون خود درباره ى بازيگران تخطى نمى كرد . جامعه صنفی تهیه کنندگان سینمای ایران - "جلوى بازيگر سالارى در آثار سينمايى را بايد گرفت " / بيضايى هرگز از قانون خود درباره ى بازيگران تخطى نمى كرد .

"جلوى بازيگر سالارى در آثار سينمايى را بايد گرفت " / بيضايى هرگز از قانون خود درباره ى بازيگران تخطى نمى كرد .

مهرداد فرید : امروز کسی جرأت ندارد که به یک بازیگری که خود را سوپراستار می‌داند بگوید برای حضور در یک نقش تست بدهد.


به گزارش خبرنگار ایلنا، مهرداد فرید قصد دارد برای ساخت فیلم جدید خود از بازیگران تازه استفاده کند و برای انتخاب این بازیگران فراخوان تست بازیگری در فضای مجازی منتشر کرده است. او گفت: من معمولا در همه آثاری که ساخته‌ام تلاش کرده‌ام در کنار استفاده از بازیگران شناخته شده، چهره‌های جدیدی نیز به سینمای ایران معرفی کنم. بازیگرانی همچون بیتا سحرخیز، الهه حصاری، شهاب شادابی، بهزاد جعفری و سحر کریمی از جمله این بازیگران بوده‌اند که اولین نقش‌آفرینی اصلی سینمایی خود را در آثاری ارائه کردند که من ساخته‌ام.

وی با اشاره به اینکه سینما همیشه نیازمند ورود چهره‌های جدید است، گفت:‌ سینمای ایران به شدت با فقر بازیگر روبه‌رو است و از طرف دیگر نسلی از بازیگران که نقش‌های جوان را بازی می‌کرده‌اند کم کم دارند پا به سن می‌گذارند و به اطراف  40 سالگی رسیده‌اند. حالا ما تقریبا بازیگری نداریم که بتواند نقش جوان اول فیلمها را ایفا کند.

تهیه‌کننده فیلم «جن زیبا» ادامه داد: فقر بازیگر در سینمای ایران باعث شده تا انتخاب‌ها بسیار محدود شود و همین محدودیت یکی از دلایلی است که افزایش دستمزدها را به دنبال داشته و برخی از کسانی که امروز در سینمای ایران به عنوان بازیگر حضور دارند و فیلم‌های آنها مورد توجه قرار می‌گیرد دستمزدهای بسیار بالایی می‌خواهند.

وی ادامه داد: حتی اگر بر سر دستمزد نیز با آنها به توافقی برسیم در انعقاد قرارداد مرددند و امضای آن را به تاخیر می‌اندازند تا اگر دستمزد بالاتری پیشنهاد شد آن را از دست ندهند. بنابراین امضای قرارداد را به شب آغاز فیلمبرداری موکول می‌کنند. بنابراین هیچ تضمینی وجود ندارد که بر سر کار حاضر شوند و به قولی که داده‌اند عمل کنند. برخی از آنها حتی به  موازین صنفی کار در سینما پایبند نیستند.

کارگردان فیلم «همخانه» در توضیح این موضوع با اشاره به اینکه در همه جای دنیا همه بازیگران چه آماتور و چه حرفه‌ای، قبل از حضور در یک فیلم، تست بازیگری می‌دهند تا کارگردان از توانایی و شرایط فیزیکی آنلاین آنها مطلع شود، گفت: باید ضمن احترام به بازیگران بزرگ سینمایمان، جلوی بازیگرسالاری در آثار سینمایی را گرفت. یادم می‌آید زمانی که بهرام بیضایی قصد داشت فیلمی بسازد هر بازیگری که می‌خواست در فیلم او بازی کند باید حتما تست بازیگری می‌داد. بیضایی معتقد بود باید در این تست شرایط فعلی بازیگران بررسی شود و این مسئله حتی باعث ناراحتی برخی بازیگرانی می‌شد که به اصطلاح گیشه داشتند اما بیضایی از قانون خود تخطی نمی‌کرد.

وی ادامه داد: امروز کسی جرأت ندارد که به یک بازیگری که خود را سوپراستار می‌داند بگوید برای حضور در یک نقش تست بدهد. در حالی که تست در بازیگری صرفا برای بررسی توانایی بازیگر نیست بلکه برای این است که مشخص شود آیا این نقش مورد نظر برای آن بازیگر مناسب است یا خیر و یا اصولا بازیگر مذکور شرایط فیزیکی بدنش نسبت به گذشته چه تغییراتی کرده است.

فرید ادامه داد: برخی از این بازیگران زمانی که متوجه می‌شوند که نقش روبه‌روی آنها چهره‌ای جدید است، دستمزدهای خود را چند برابر می‌کنند زیرا تصور می‌کنند که دارند باعث شارژ چهره جدیدی می‌شوند. آنها نسبت به ورود نیروهای تازه نفس نگاه مشفقانه ندارند بلکه حتی جلوی ورود بازیگران جدید نیز سنگ‌اندازی می‌کنند. در حالی که این بازیگران زمانی اصلا شناخته شده نبودند و افراد دیگری کمک کرده‌اند تا آنها معروف شوند و امروز نیز وظیفه آنهاست که به دیگران کمک کنند.

فرید با اشاره به اینکه علاقه به بازیگری در مردم ایران بسیار بالا است و به نوعی شاید همه دوست داشته باشند روزی بازیگر شوند، گفت: در حال پیگیری ساخت دو فیلم سینمایی هستم یکی به عنوان تهیه‌کننده و دیگری به عنوان کارگردان و قصد دارم تعدادی از نقش‌های مکمل را از چهره‌های جدید انتخاب کنم.

ايلنا

دسته:
|