atrk جامعه صنفی تهیه کنندگان سینمای ایران - جشنواره فجر یک جریان ملی است/نباید اعتراض هنرمندان به نفع گروهی خاص مصادره شود جامعه صنفی تهیه کنندگان سینمای ایران - جشنواره فجر یک جریان ملی است/نباید اعتراض هنرمندان به نفع گروهی خاص مصادره شود

جشنواره فجر یک جریان ملی است/نباید اعتراض هنرمندان به نفع گروهی خاص مصادره شود

سید ضیاء هاشمی گفت:جشنواره یک جریان ملی است و نمی‌توانیم بگوییم که در آن شرکت نمی‌کنیم

 هاشمی، رئیس جامعه صنفی تهیه‌کنندگان، تحریم جشنواره توسط برخی هنرمندان را به صلاح سینما ندانست و به خبرنگار حوزه سینما  گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان،گفت: در این ۱۰ روز اخیر شاهد اتفاقاتی بودیم که در این فرصت به همه هموطنانم تسلیت می‌گویم. در همین شرایط است که هنرمندان می‌توانند آثاری هنری را متناسب با شرایط خلق کنند.

او با تاکید بر اینکه هنرمند فرد سیاسی نیست و در فضای نزدیک به انتخابات هم نباید گروه‌های سیاسی از روحیه و واکنش هنرمندان بهره‌برداری کنند، ادامه داد: در شرایط سخت،هنرمندان به این دلیل که تحمل فشار روحی، ندارند ممکن است واکنش هیجانی نشان دهند؛ رفتاری شبیه به آنچه که در چند روز اخیر شاهد بودیم، اما این که جناح یا گروهی این واکنش‌ها را مصادره و این رفتار‌ها را به نفع خود بدانند، اشتباه محض است.

هاشمی سرعت ارائه بیانیه دادن و محکوم کردن نهادی خاص را رفتاری شتابزده دانست و اضافه کرد: این نوع برخورد در نهایت به ضرر سینما تمام می‌شود و باید با برگزاری جلساتی این اعتراضات را مطرح کنیم.

رئیس جامعه صنفی تهیه‌کنندگان تصریح کرد: هنرمندان با تمام احساسشان واکنش نشان می‌دهند؛ سیاسی قلمداد کردن رفتار‌ها و یا سیاسی بودن آن برای سینما خطرناک و آسیب‌زننده است، همانگونه که در طول ۸ سال نتیجه چنین رفتار‌هایی را دیدیم. در صورتی که اگر اعتراضات از طریق دولت و مجلس پیگیری می‌شد، بسیاری از مشکلات سینما مثل ارزش افزوده قابل حل بود.

هاشمی در ادامه با تاکید بر الزام حضور هنرمندان در جشنواره بیان کرد: جشنواره یک جریان ملی است که چهل سال برای آن زحمت کشیده شده است و نمی‌توانیم بگوییم که در آن شرکت نمی‌کنیم بلکه باید این مسائل را تفکیک کرد.

این تهیه‌کننده سینما در ادامه توضیح داد: نگاه هیات انتخاب در این دوره جشنواره به فیلم‌ها از جمله «آینده» باعث شد بسیاری آثار از مسابقه جا بمانند و شاهد جشنواره‌ای یک سویه خواهیم بود، اما من به عنوان تهیه‌کننده از برگزارکنندگان جشنواره طی نامه‌ای خواستم فیلم را خارج از مسابقه نمایش دهند، زیرا نباید از اثرگذاری این رویداد سینمایی غافل شویم.

هاشمی گفت: بهتر است هنرمندان در جشنواره شرکت کنند و از فرصتی که به سینما و تمام جامعه اختصاص دارد، اعتراضاتشان را در فضای آرام بیان کنند. یازده روز برگزاری جشنواره بهترین فرصت و تریبونی است که برای بیان خواسته‌های به حق سینما و هنرمندان در اختیار داریم و از آن می‌توانیم استفاده کنیم.

دسته: