atrk جامعه صنفی تهیه کنندگان سینمای ایران - آقایان دست از تقدس سازی بردارید جامعه صنفی تهیه کنندگان سینمای ایران - آقایان دست از تقدس سازی بردارید

آقایان دست از تقدس سازی بردارید

سریال «می خواهم زنده بمانم» پس از انتشار 14 قسمت از آن با نامه معاونت اجتماعی نیروی انتظامی متوقف شد و همین امر موجب شد تا جامعه صنفی تهیه کنندگان سینمای ایران واکنش نشان داده  و خواستار رفع توقیف هرچه سریع تر این سریال شود. 
 
سریال «می‌خواهم زنده بمانم» با درخواست معاونت اجتماعی نیروی انتظامی متوقف شد. اما این خبربرای مخاطبی که کار را دنبال کرده است قابل درک نیست درشرایطی که پیش تر سریال «آقازاده» را که به مسایل روز جامعه و فسادی که از چشم  مخاطب  دور نیست را دیده است.  سریال «می خواهم زنده بمانم» با توجه به مضمونی که دنبال کرده است فساد را در روزگار دهه 60 عنوان می کند که غیرواقع هم نیست. اگر شرایط جامعه به گونه ای بود که هیچ فسادی وجود نداشت چرا امروز شاهد پرونده هایی مانند هزاران  طبری و  حسن رعیت هستیم. ضرب المثل ایرانی که تخم مرغ دزد شتردزد می شود در این مورد بسیار ملموس است اگر شهربانی، کمیته (که بعدها منحل شد)، دادگاه ها و... دچار ایراد و اشکال نبودن  پس این همه پرونده اختلاس و فساد چگونه تشکیل شد (وکاردچاق کن ها در دادگاها) و چگونه خاوری ها از قانون مملکت فرار کردند.
اگر سینما و شبکه نمایش خانگی  که چشم بینای جامعه است و رسالت آگاهی بخشی به مخاطب را دارد بر این وقایع دردناک و فساد  بسته شود بیراه نیست اگر مدعی شویم راهی همچون چین در دوران مائو طی می کنیم .
دوستان کجای قانون اسلامی آمده است که براساس نامه یک ارگان یا نهاد می توان جلوی زحمات یک گروه 150 نفره را تنها برای روایت واقعیت های جامعه گرفت؟ در کدام قانون کشور این بند اضافه شده است که ما بی خبریم؟ چرا اینقدر دایره انتقادات را تنگ می کنید. چرا رسانه ها اجازه انتقاد از نیروی انتظامی، قوه قضاییه، مجلس، وزارت خانه های زیرمجموعه دولت، بانک مرکزی و... را ندارند وقتی رسانه ای (مجازی یا مکتوب) انتقاد می کند با بگیر و ببند مواجه می شود در سطح کلان تر(سینما و شبکه نمایش خانگی) هم شاهد نامه ای از سوی نیروی انتظامی برای توقیف یک اثر نمایش خانگی هستیم.  
دوستان اشتباه بزرگی مرتکب شدید تا بیشتر از این به جامعه آسیب نرساندید دست از کوته نگری  خود بردارید. با این نگاه باعث شدید تا مردم اعتماد خود را از جامعه و مدیریت کلان آن سلب کنند امروز که دم از امنیت و ثبات می زنیم چرا باید با این دست سانسورها ریشه به تیشه اعتماد مردم بزنیم. آقایان اگر این سخت گیری ها را انجام نمی دادیم امروز شاهد اقبال و گستردگی مشارکت در سطح انتخابات بودیم اما همگان بر این امر واقفیم که مردم اعتماد خود را از رسانه به خصوص تلویزیون از دست داده اند و رسانه خانگی هم که قصد دارد این اعتماد را به جامعه برگرداند با این تفکرات بسته مواجه می شود.
این نوع نگاه و این سانسورهای بی ریشه و اساس و برمبنای سلایق باعث شد تا امروز شاهد این فساد بی حد و حصر در ارکان مختلف جامعه باشیم . دست از تقدس سازی بردارید ، به یاد داشته باشیم در اسلام به جزء ساحت مقدس ائمه و معصومین علیها سلام هیچ یک از ارگان های نظام جمهوری اسلامی  شامل این بند نمی شوند . اجازه دهید فیلمساز یک گام جلوتر از جامعه دردهای آن را ببیند و گوشزد کند. به عنوان نمونه فیلم «خانه پدری» ساخته کیانوش عیاری را به انحاء مختلف نیروی انتظامی مانع اکران آن شد بعد که موانع برطرف شد به بهانه خشونت، اکران آن محدود شد یکبار هم بعد از دو روز فیلم توقیف شد اما به عینه به طرز فجیع تری شاهد قتل فرزند (بابک خرمدین) به دست پدر و مادر خود در قلب پایتخت بودیم.
بگذارید سینماگران به رسالت خود که همانا آگاهی بخشی به جامعه است عمل کنند و شما عزیزان هم به جای بگیر و ببندهای بی مورد وظایف خود را به درستی عمل کنید تا بلکه امیدوار به  برون رفت از مشکلات و موانع در جامعه باشیم.
جامعه صنفی  تهیه کنندگان سینمای ایران
@ irproducersguild
cleardot جامعه صنفی تهیه کنندگان سینمای ایران - آقایان دست از تقدس سازی بردارید
 
دسته: