atrk جامعه صنفی تهیه کنندگان سینمای ایران - هاشمی : «سینما از سال ۷۶ وارد بازی های سیاسی شد و این بدترین بلایی بود که سر سینما آمد»/ فرح‌بخش، تهیه‌کننده: «هیچ کدام از نامزدها، نمی‌دانند فرهنگ را با ح می نویسند یا ه»! جامعه صنفی تهیه کنندگان سینمای ایران - هاشمی : «سینما از سال ۷۶ وارد بازی های سیاسی شد و این بدترین بلایی بود که سر سینما آمد»/ فرح‌بخش، تهیه‌کننده: «هیچ کدام از نامزدها، نمی‌دانند فرهنگ را با ح می نویسند یا ه»!

هاشمی : «سینما از سال ۷۶ وارد بازی های سیاسی شد و این بدترین بلایی بود که سر سینما آمد»/ فرح‌بخش، تهیه‌کننده: «هیچ کدام از نامزدها، نمی‌دانند فرهنگ را با ح می نویسند یا ه»!

سیدضیا هاشمی و محمدحسین فرحبخش در برنامه این هفته سینمامعیار که از رادیو گفتگو پخش شد به طرح دیدگاه های خود در خصوص انتظارات سینماگران از دولت آینده پرداختند.
در بخش ابتدایی برنامه سینما معیارسید ضیا هاشمی رئیس جامعه صنفی تهیه کنندگان در گفتگو با امیرعباس صباغ مجری و سردبیر برنامه با انتقاد از عملکرد دولت روحانی در هشت سال گذشته گفت: علی رغم حمایت های سینماگران در دو دوره گذشته انتخابات  از آقای روحانی متاسفانه پدر سینما در این هشت سال درآمد و در حال حاضر هیچ تصویر روشنی از آینده سینما وجود ندارد. 
وی ادامه داد: با تماشای مناظرات انتخاباتی آدم نمی داند باید رای بدهد یا به پلیس ۱۱۰ زنگ بزند و از این افراد شکایت کند! در این مناظرات گفته شد افرادی بوده اند که می توانستند ۱۸ میلیون واکسن وارد کنند اما مافیای دارو اجازه نداده و من اینگونه نتیجه گیری می کنم که وقتی جان آدمیزاد برای آقایان مهم نیست انتظار داریم سینما برایشان مهم باشد!! 
هاشمی در ادامه گفت:  متاسفانه سینما از سال ۷۶ وارد بازی های سیاسی شد و این بدترین بلایی بود که سر سینما آمد و مانند مرغی شد که سرش را در عزا و عروسی بریدند. به همین خاطر در این مدت هر کسی پیش من آمد، توصیه کردم وارد سیاست نشوند. تا جایی که اطلاع دارم پنج نامزد انتخابات ریاست جمهوری برای مذاکره با سینماگران و فعالیت آنها در ستادهایشان تلاش کردند اما کسی استقبال نکرد و همه احساس کردند که نباید وارد سیاست شوند چون سیاست زیر و روکشی هایی دارد که هنر را فاسد می کند. 
هاشمی در ادامه با انتقاد شدید از سهم خواهی گروه های قدرت و قربانی شدن فرهنگ در میان این کشمکش ها گفت: من هشدار می دهم که دست از سر فرهنگ بردارید وگرنه ما پاشنه ور می کشیم و شروع به آبروریزی می کنیم که می خواهند با فرهنگ معامله کنند. 
هاشمی در انتهای صحبت های خود اولویت اصلی دولت جدید برای نجات سینما از بن بست فعلی را استفاده از مدیران شجاع و جسوری دانست که پای سینما و فرهنگ بایستند. کسی که هم علاقه مند به فیلم و سینما باشد و هم خودش فیلم ببیند. هاشمی انحلال شورای پروانه ساخت (به عنوان اقدامی عملی در جهت موانع زدایی در عرصه سینما که شعار اصلی امسال هم است) و بازگرداندن وی او دی ها و شبکه نمایش خانگی به زیرمجموعه وزارت ارشاد و اصلاحات ساختاری در شوراهای مرتبط به سینما را اولویت های اساسی دیگر مدیران بعدی سینما دانست. هاشمی در خصوص نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری امسال و نسبت آنها با سینما گفت: جز آقای رئیسی شناخت چندانی از دیگر نامزدها ندارم اما آقای رئیسی را بدلایل مختلف می شناسم چون یکبار با ایشان به تماشای یک فیلم توقیف شده نشستم و چه دیدگاه های خوبی نسبت به آن فیلم داشتند و در زمان دادستانی ایشان معاونین های سینمایی که در خصوص برخی فیلم ها دچار مشکل می‌شدند سراغ ایشان می‌آمدند و ایشان کمک می کرد. اما در شرایط امروز عجیب است برایم که ایشان که اهل فیلم بود و روی مانع زدایی ها کار می کردند، هیچ حرفی از سینما نمی زنند.
 محمدحسین فرحبخش در بخش دوم برنامه با انتقاد از بی تفاوتی دولت به مقوله فرهنگ گفت: دولت در این هشت سال خدمات زیادی در زمینه اقتصادی و سیاسی به جامعه داشت که راجع به آنها تاریخ در آینده قضاوت خواهد کرد اما متاسفانه در فرهنگ ما جز سکوت چیزی از دولت ندیدیم و همین رویکرد باعث عدم امنیت سینماگران در این دوره شد. وی ادامه داد هنرمند برای ساخت فیلم به مدیر بالادستی نگاه می کند که آیا جرات حمایت از او و اثرش را دارد؟ من هر فیلمی در این چهل سال ساخته ام قبلش نگاه کردم چه مدیری در راس کار است؟ وقتی یک مدیر شل و ول سرکار باشد که اندیشه ای ندارد چرا باید خودم را گرفتار ساخت فیلم هایی مثل زندگی خصوصی و مستانه کنم؟! و برای خود و خانواده ام دردسر درست کنم! می روم همان فیلم های معمولی و دم دستی را می سازم که هم فروش داشته باشد و هم از نظر ممیزی به مشکل نخورد و به همین خاطر معتقدم قبل از هر چیزی دولت جدید باید دست اشخاص و نهادهای خارج از وزارت ارشاد را قطع کند. فرحبخش در ادامه در خصوص فضای انتخابات و رابطه نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری با سینما گفت: با کمال احترامی که برای این هفت نامزد محترم قائلم اما فکر می‌کنم هیچ کدام از آنها نمی‌دانند فرهنگ را با ح می نویسند یا ه !!! به همین خاطر است که به سینما ورود نمی کنند چون از آن سر در نمی آورند و اصلا قرار هم نیست کاری برای سینما کنند، اینها آن شالله همین اقتصاد را بسازند ، فرهنگ پیش کش!
cleardot جامعه صنفی تهیه کنندگان سینمای ایران - هاشمی : «سینما از سال ۷۶ وارد بازی های سیاسی شد و این بدترین بلایی بود که سر سینما آمد»/ فرح‌بخش، تهیه‌کننده: «هیچ کدام از نامزدها، نمی‌دانند فرهنگ را با ح می نویسند یا ه»!
 
دسته: