atrk جامعه صنفی تهیه کنندگان سینمای ایران - پیام تبریک نوروزی رییس جامعه صنفی تهیه‌کنندگان جامعه صنفی تهیه کنندگان سینمای ایران - پیام تبریک نوروزی رییس جامعه صنفی تهیه‌کنندگان

پیام تبریک نوروزی رییس جامعه صنفی تهیه‌کنندگان

سید ضیاء هاشمی، رییس هیئت مدیرۀ جامعه صنفی تهیه‌کنندگان سینمای ایران، در پیام نوروزی خطاب به خانوادۀ بزرگ سینمای ایران، از جمله اعضای جامعه صنفی تهیه‌کنندگان، اعضای شورای راهبردی و اعضای شورای عالی تهیه‌کنندگان سینمای ایران، فرارسیدن سال ۱۳۹۶ را تبریک گفت.

متن کامل پیام تبریک نوروزی رییس هیئت مدیره جامعه صنفی تهیه‌کنندگان به شرح زیر است:

علم دولت نوروز به صحرا برخاست
زحمت لشکر سرما ز سر ما برخاست
طبق باغ پر از نقل و ریاحین کردند
شکر آن را که زمین از تب سرما برخاست

اینک بهار از دروازه‌های شهر گذر نموده و رستاخیز دوباره را در گیتی دمیده، و من در دعایی خاضعانه به درگاه مدبر هستی، احسن‌الحال را برای خانوادۀ بزرگ سینمای ایران و خصوصاً تهیه‌کنندگان گرامی آرزو می‌کنم. نوروز، این یادگار ماندگار یاران دیروز، و روزهای پاس‌داشت پاکی‌ها، نیکی‌ها و پهلوانی‌ها بر همۀ شما هنرمندان نیک‌سرشت خجسته باد.

سال ۱۳۹۵ سال خوبی برای سینمای ایران بود. صنوف تهیه‌کنندگان با کنار گذاشتن اختلافات، در شورای عالی تهیه‌کنندگان به اتحاد و انسجامی کم‌سابقه در سینمای ایران دست یافتند. به لحاظ اقتصادی نیز، این سال بسیار پربرکت بود و بسیاری از رکوردهای فروش سینمای ایران شکست و برای اولین بار، این اتفاق بزرگ در تاریخ سینمای ایران افتاد که فیلمی علاوه بر شکستن رکوردهای فروش در سینماهای داخل کشور، به جوایز معتبر اسکار و کن نیز دست یافت.

در سال گذشته، اتفاقات تلخی نیز رخ داد: از درگذشت دردناک عباس کیارستمی و علی معلم که همۀ ما سینماگران را در غم و اندوه بسیار فرو برد تا خودسری‌های یکی از مدیران درجه دوم سازمان سینمایی که عملا به سرکوب سینمای ملی پرداخت و در تداوم رونق اقتصادی بی‌سابقۀ سینمای ایران خلل جدی وارد نمود، و صدور بی‌رویۀ پروانۀ ساخت که موجب شده در حال حاضر با حدود ۲۰۰ فیلم متقاضی اکران روبرو باشیم.

اولین آرزویم در روزهای آغازین سال نو این است که حداقل برای یک سال هم که شده دیگر شاهد کوچ ابدی عزیزانمان در خانوادۀ بزرگ سینمای ایران نباشیم. آرزوی دوم‌ام، بازگشت قانون‌مداری به سازمان سینمایی است تا از این پس مدیران درجه دوم در آن سازمان به خود اجازه ندهند با حاشیه‌سازی و مانع‌تراشی به سینمای ملی لطمات جدی وارد کنند. آرزوی سوم‌ام این است که فیلم‌های ایرانی همانند محصولات غیرفرهنگی جمهوری اسلامی بتوانند در شبکه‌های ماهواره‌ای تبلیغات داشته باشند و به نظرم، تبلیغ محصولات فرهنگی جمهوری اسلامی از این شبکه‌ها می‌تواند یک پیروزی و دستاورد قابل ملاحظه برای نظام باشد. آرزوی چهارم‌ام این است که دولت تسهیلات لازم را در اختیار بخش خصوصی قرار دهد تا شاهد ساخت پردیس‌های سینمایی بیشتری در تهران، مراکز استان‌ها و سایر شهرهای مهم ایران عزیزمان باشیم. آرزوی آخرم این است که شورای عالی تهیه‌کنندگان با موافقت دولت به اصلاح وضعیت نابسامان چرخه تولید و اکران همت کند و با اتخاذ سیاست‌های مناسب میزان تولید سالانۀ سینمای ایران را بر اساس ظرفیت نمایشی موجود در کشور و اولویت‌ها تنظیم کند، به گونه‌ای که از تولید بی‌رویه فیلم‌های به اصطلاح هنری و تجربی جلوگیری شود و ظرفیت نمایشی محدودی به اکران این آثار کم‌مخاطب اختصاص یابد، و اینکه فیلم‌‌های فاقد پتانسیل جذب مخاطب بالا یا ارزش هنری حتی به صورت محدود نیز اکران نشوند و مستقیما وارد شبکه نمایش خانگی شوند.

امیدوارم سینمای ما در سال جدید رونق اقتصادی به مراتب چشمگیرتری داشته باشد، وضعیت بیمه و اشتغال اهالی سینما بهتر از گذشته شود و اندک اختلافات باقیمانده میان اعضای خانواده بزرگ سینمای ایران رفع شود.

سید ضیاء هاشمی
اول فروردین ۱۳۹۶

نوشته شده توسط مدیریت سایت