«آقاي وزير من شما را متهم مي كنم»

نامه سرگشاده اصغر نعيمي به وزير فرهنگ و ارشاد

جناب آقاي سيد عباس صالحي

با سلام
انفعال و بي عملي شما، مجموعه وزارت ارشاد و سازمان سينمايي در پي بحران اخير شيوع ويروس كرونا مايه حيرت است و اگر به همين نحو غيرمسئولانه اين برهه را بگذرانيد در تاريخ خواهد ماند كه درست در دوران دشواري كه اهالي سينماي ايران نيازمند تدبير و ياري مسئولين وزارت ارشاد و امور سينمايي بودند، مقامات مسئول در كنج عافيت تنها نظاره گر رنج كشيدن هنرمندان بودند بي آنكه سر سوزني برنامه و تمهيد براي كاستن از بار اين رنج داشته باشند.
جناب وزير
آيا وظيفه شما و سازمان سينمايي تنها در بگير و ببند، تيز كردن قيچي سانسور و آقا بالاسر هنرمندان بودن به وقت ساخت آثارشان خلاصه مي شود.
اين روزها كه با توقف توليدات چشم انداز اقتصادي نگران كننده اي مقابل چشم دست اندركاران سينماي ايران است برنامه شما براي كمك و حمايت از اين قشر نجيب چيست؟
آن دستيار فيلمبردار، مجري گريم، دستيار كارگردان، مجري گريم و ديگر عواملي كه هرگز از خوان دستمزدهاي كلان و بودجه هاي ميلياردي بهره نبرده اند در ذهن و برنامه هاي شما جايگاهي دارند؟
اگر عزمي باشد به عنوان مثال به تمام چهار هزار عضو خانه سينما نفري دو ميليون تومان عيدي يا كمك هزينه بدهيد تازه مي شود هشت ميليارد تومن كه تنها بخشي از بودجه يك پروژه به اصطلاح فاخر شما است.
اميدوارم اين وسط فقط دغدغه تعطيلي سينماها و اعتراض صاحبان سينما را نداشته باشيد و حواس تان متوجه بدنه صنف باشد نه آن هايي كه در اين سال ها بيشترين منافع را برده اند.
قطعا تعطيل كردن صدور پروانه ساخت، توقف توليدات، مشكلات معيشتي اهالي سينماي ايران را مضاعف مي كند. راه حل شما چيست؟ نگوييد با تشكيل فلان كارگروه در حال بررسي هستيم، بي كارگروه هم مي توان دريافت كه شب عيد بايد بخشي از بريز و بپاش هاي ميلياردي توليد فيلم و برگزاري جشنواره ها و مجامع را صرف بسته حمايتي از سينماگران كرد.
آقاي وزير
من شما و زير مجموعه شما در وزارت ارشاد را متهم مي كنم به اينكه در دشوارترين روزها سينماگران ايراني را به حال خود رها كرديد و ياري شان نداديد، اما اميد دارم تا دير نشده دامن خود و همكاران تان را از اين اتهام پاك كنيد.
در غير اين صورت انفعال شما و همكاران تان در اين روزها هرگز از يادمان نميرود و سينماگران ايراني فراموش نخواهند كرد كه مديران شما فقط مدير روزهاى خوش پشت ميز نشين و از موضع بالا حرف بزن هستند، نه مرد روزهاي سخت و همدل هنرمندان.
مطمئن باشيد اين در تاريخ مي ماند.

با احترام
اصغر نعيمي
.

دسته:
نوشته شده توسط Hhashemi

مطالب گذشته

دادن مجوز شبکه نمایش خانگی به صداوسیما به معنای نابودی آن است/ دولت می‌خواهد سینماها باز باشد اما ارشاد اصراری ندارد

سیدضیاء هاشمی گفت: دادن شبکه نمایش خانگی به تلویزیون اشتباه است. البته شبکه نمایش خانگی هم اشکالاتی دارد که باید برطرف شوند ولی وقتی صحبت از واسپاری آن به صداوسیما می‌شود یعنی می‌خواهیم آن را نابود کنیم.

استقبال جامعه صنفی تهیه کنندگان از خروج «سینماداران» از خانه سینما

 جامعه صنفی تهیه‌کنندگان به‌عنوان نخستین نهاد صنفی مدنی سینمای ایران که از وزارتین ارشاد و کشور دارای پروانه فعالیت است؛ بر خود تکلیف می‌داند اقدام جسورانه انجمن سینماداران ایران را ارج بنهد.

حمله ابوالحسن داووی به روسای خانه سینما⇐نمی‌شود که شعارهای مارکسیستی و توده‌ای دهید ولی در عمل فقط به نفع روسا و محافل کار کنید

اجبار به کارگری کردن صنوف سینما موجب شده ارشاد هرجا که دلش بخواهد متولی سینما باشد و هرجا دلش نخواهد بگوید به سراغ وزارت کار بروید!!/با قوانین و تعاریف کهنه و کلیشه‌ای کارگری نمی‌توان اهداف هنر-صنعت سینما را پیش برد!/قانونی شدن سینما باید در قوه مقننه اتفاق بیفتد و نه از طریق کارگری کردن و توسل به قوانین هشتاد سال قبل!!

اشکال یابی جوملا