atrk جامعه صنفی تهیه کنندگان سینمای ایران -  پیشنهاداتی برای نجات پروژه‌های سینمایی و تلویزیونی از شر «کرونا» جامعه صنفی تهیه کنندگان سینمای ایران - پیشنهاداتی برای نجات پروژه‌های سینمایی و تلویزیونی از شر «کرونا»

پیشنهاداتی برای نجات پروژه‌های سینمایی و تلویزیونی از شر «کرونا»

گروهی از برنامه‌ریزان و دستیاران کارگردان سینما، در نامه‌ای با تأکید بر همراهی همه صنوف برای رفع تهدید کرونا در فرآیند تولید آثار سینمایی و تلویزیونی، پیشنهاداتی را در این زمینه مطرح کردند.

به گزارش خبرنگار مهر، تعدادی از برنامه‌ریزان و دستیاران کارگردان سینما، طی نامه‌ای خواستار اجرایی شدن پروتکل‌های بهداشتی در فرآیند فیلمبرداری آثار سینمایی و تلویزیونی شدند و با اشاره به اهمیت حفظ امنیت و رعایت پروتکل‌های بهداشتی تأکید کردند با برنامه‌ریزی دقیق می‌توان از شیوع ویروس کرونا در پروژه‌های سینمایی و تلویزیونی جلوگیری کرد.

در متن این نامه با عنوان «هیات مدیره خانه سینما هفت نفر است، عصای موسی ندارد!» آمده است؛

این روزها کرونا کاملاً خودش را استندبای کرده و باید مراقب باشیم مبادا به اشتباه او را آفیش کنیم که گویا به این زودی هم قصد رفتن ندارد. پس با رسیدن به روشی درست و راهکاری مناسب می‌توانیم تا جایی که از دستمان برمی‌آید مانع حضورش در صحنه‌های فیلمبرداری شویم.

هیات مدیره خانه سینما هفت نفر است و عصای موسی ندارد و در این شرایط فشار بیش از حد به این عزیزان موجب می‌شود بی نظمی ایجاد شود. لذا این امر به تنهایی میسر نمی‌شود، مگر با همدلی و همکاری قدرتمند تمام صنوف علی‌الخصوص صنوف تهیه‌کنندگان و حضور آن‌ها در کنار هیات مدیره خانه سینما...

در راستای اجرایی شدن این همراهی و نجات جان همکارانمان و قطع زنجیره اپیدمی کووید ۱۹ در پروژه‌های سینمایی و تلویزیونی رعایت نکات ذیل پیشنهاد می‌شود و انجام آن‌ها الزامی است:

یک: با توصیه صنوف و مساعدت تمامی افرادی که درگیر کار در پروژه‌های سینمایی و تلویزیونی هستند و با همکاری و همراهی صنفی، درخواست تعطیلی ۱۵ روزه پروژه‌های سینمایی و تلویزیونی مطرح شود. (با توافق عوامل و تهیه‌کننده)

دو: هماهنگی با مراکز درمانی و آزمایشگاه‌ها جهت تست رایگان کرونا یا حداقل با تخفیف پنجاه درصدی برای همه عوامل فیلم‌ها و سریال‌ها قبل از شروع کار (از زمان پیش‌تولید تا پایان مراحل فنی) و حضور دائم پزشک ناظر در طول فیلمبرداری.

سه: تنظیم پروتکل‌های بهداشتی جداگانه براساس وظایف شغلی هر گروه، شامل همه گروه‌ها. (تولید و تدارکات، کارگردانی، فیلمبرداری، صدا، گریم، صحنه و لباس، هنروران، بازیگران و…)

شایان ذکر است که این پروتکل‌ها می‌بایست با حضور روسای صنوف، هیات مدیره خانه سینما، نماینده وزارت بهداشت، نماینده ستاد مبارزه با کرونا، نماینده سازمان سینمایی، وکیل خانه سینما و نماینده وزارت کار تهیه و تنظیم شود. ضمانت اجرایی این پروتکل‌ها به‌صورت قرارداد بین تهیه‌کننده و عوامل هر پروژه بوده و طرفین موظف و متعهد به اجرای آن خواهند بود.

چهار: پروتکل‌های مذکور مانند دیگر آیین نامه‌های هر صنف می‌تواند به‌صورت یک آیین نامه واحد از طرف مدیریت خانه سینما به پروژه‌های در حال ساخت ابلاغ شود.

پنج: عدم رعایت مفاد این آیین‌نامه و پروتکل‌ها به معنی تخلف و سرپیچی از قوانین خواهد بود و عواقب آن بر عهده فرد خاطی بوده و نیازمند برخورد قاطع و قانونی توسط خانه سینما است و اجرای آیین نامه مذکور شامل تمام مراحل تولید است.

ششم: هیات مدیره خانه سینما برای اعضایی که دچار بیماری کرونا شده‌اند در صورت نیاز با هماهنگی یک یا چند بیمارستان شرایط بستری شدن اعضایی که نیاز به روند درمان در بیمارستان را دارند فراهم کند. همچنین مراکزی را برای دریافت مواد ضدعفونی‌کننده و ماسک با قیمت مناسب برای افراد شاغل در پروژه‌ها هماهنگ کند تا گروه‌های تولید را، در رعایت بیشتر اصول بهداشتی یاری کنند.

به یقین می‌توانیم با رعایت دقیق اصول بهداشتی توسط تک‌تک عوامل سازنده پروژه‌ها، باعث قطع زنجیره اپیدمی کرونا و نجات جان همکارانمان و جلوگیری از متضرر شدن تهیه‌کنندگان باشیم.

امضاکنندگان این نامه پس از سال‌ها تجربه در حرفه برنامه‌ریزی و دستیاری، خوب می‌دانند که با یک برنامه‌ریزی صحیح و همفکری و حمایت کلیه صنوف، این ماجرا می‌تواند به سرانجام درست ختم شود.

با آرزوی سلامتی برای سه همکار عزیزمان آقایان علی هاشمی، رضا بختیاری و حسین فلاح و اعضای گرانقدر صنوف دیگر که این روزها درگیر مبارزه با این بیماری هستند.

امضاکنندگان؛ کاوه صباغ‌زاده، افشین رضائی، آلاله هاشمی، ایما استمراری، پانته آ حسینی، رضا سخایی، حسام نورانی، علی جناب، حسین خضویی، سحر مصیبی، محمدرضا اصلی، منصور وثوقی، سعید کریمی، نغمه نظری، منصور میرشکاری، علی نسایی، عادل تبریزی، نگار جنیدی، امید جزینی، مهدی فهیمی، آوا بالاور، مینا سنگ سفیدی، امین قوامی.

دسته:
نوشته شده توسط Hhashemi