Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/irproduc/public_html/templates/filmpro/library/Designer/Content/SingleArticle.php on line 198

سید هاشمی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان: از تولید فیلم‌های دفاع مقدسی غافلیم/ فریب سطحی نگر‌ها را نخورید

رئیس جامعه صنفی تهیه کنندگان گفت: وظیفه امروز ارگان‌های دولتی به تصویر کشیدن جنگ و مسائل پشت جبهه برای مردم است.

هاشمی تهیه کننده و رئیس جامعه صنفی تهیه کنندگان، در گفت و گو با خبرنگار حوزه سینما  گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره نپرداختن به سینمای دفاع مقدس و تولید آثار سینمایی با این مضمون گفت: سینمای ایران همواره در هر شرایطی به سینمای دفاع مقدس ادای دین کرده است و سینماگران به احترام شهدا و خانواده‌هایشان برای ساخت آثار با موضوع دفاع مقدس تمام تلاش خود را می‌کنند. اما متاسفم که همیشه سالروز دفاع مقدس تنها به یاد ایام سالگرد جنگ هشت ساله می‌افتیم و شروع به غُر زدن می‌کنیم و بعد از سپری شدن این دوران سرنوشت ساز، آن را به فراموشی می‌سپاریم.

وی ادامه داد: تجربه ام از ساخت آثار با موضوع دفاع مقدس ممکن است برای هر تهیه کننده دیگری رخ داده باشد. اینکه در دهه ۶۰ و ۷۰ با هزینه و مشکلات بسیار، اسلحه و مهمات آماده کردیم، اما بسیاری از هم صنف‌های من برای رقم‌های ناچیزی حکم جلب دریافت کردند. با این اوصاف بخش خصوصی علاقه‌ای به رفتن به سراغ کار‌های از این دست که بسیار سخت و طاقت فرساست، نشان نمی‌دهد.

تهیه کننده فیلم «روز شیطان» اضافه کرد: بخش دولتی باید به سراغ سوژه‌های خاص و مهم برود، اما برای تولید این دست آثار معمولا شاهد برآورد‌های زیاد و حساب‌های مالی ساختگی هستیم. ما به دلیل موقعیت استراتژیکی که در منطقه و جهان داریم باید همیشه به لحاظ دفاعی آماده باشیم و دوران طلایی و مهم تاریخ دفاع را به تصویر بکشیم که متاسفانه غافل هستیم.

تهیه کننده فیلم «شوکران» بیان کرد: از سوی دیگر ارگان‌ها و نهاد‌هایی که موظف به تولید آثار دفاع مقدسی هستند، تن به تولید این دست آثار نمی‌دهند و خود را با ساخت سریال نمایش خانگی سرگرم می‌کنند که به مسائل روز اشاره دارند و تولید آن کار سختی نیست. ارگان‌هایی مانند موسسه اوج از مسیر خود دور شدند و نباید فریب مشاور‌های سطحی نگر را بخورند. این افراد تنها به فکر منافع شخصی خود هستند و هیچ دغدغه‌ای برای انقلاب و دفاع مقدس ندارند.

تهیه کننده فیلم «عروس» اظهار کرد: امروز وظیفه ارگان‌های دولتی است که جنگ و مسائل پشت جبهه را به مردم نشان دهند. به عنوان نمونه بنیاد سینمایی فارابی که رسالتش تولید آثار استراتژیک و مهم است چرا باید با افرادی که سابقه‌ای در حوزه دفاع مقدس و حتی گرایشی به این موضوعات پر اهمیت ندارند تنها به دلایل نامشخص، به حمایت آن‌ها بپردازد و کار را به آن‌ها بسپارد؟!

هاشمی در پایان عنوان کرد: پیش‌تر شاهد تولید فیلم درباره شهدای خاص بودیم که به دلیل عدم شناخت مناسب از شخصیت آن شهید، فیلم در حد و اندازه شأن شهید و سینمای دفاع مقدس ساخته نشده است. متاسفم که امروز هم با اهمال مدیران فارابی شاهد تکرار این تلخی هستیم.

نوشته شده توسط Hhashemi