جلسه شورای عالی تهیه‌کنندگان - ۱۳ شهریور ۹۶

جلسه هیئت رئیسه شورای عالی تهیه‌کنندگان سینمای ایران عصر روز دوشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۶ در محل ساختمان شماره ۲ خانه سینما برگزار شد و اعضای هیئت رئیسه به مباحث پیرامون جشن خانه سینما، وضعیت اکران فیلم‌ها و همکاری با پلیس فتا پرداختند.

در این جلسه که با حضور آقایان سید ضیاء هاشمی، سید غلامرضا موسوی، مهرداد فرید، علیرضا داودنژاد، مجتبی فرآورده، علی آشتیانی‌پور و سید محمود رضوی (بازرس) برگزار شد، ابتدا در خصوص حذف دو فیلم «نفس» و «برادرم خسرو» از جمع کاندیداهای بهترین فیلم جشن خانه سینما توضیحاتی ارائه شد. بر این اساس، فیلم‌هایی می‌توانند در میان کاندیداهای این بخش قرار بگیرند که در بخش‌های بهترین کارگردانی و بهترین فیلمنامه یا دو رشته از سه رشته دیگر کاندید شده باشند. لذا فهرست نهایی کاندیداهای بهترین فیلم جشن خانه سینما به این شرح است: ۱) دختر ۲) فروشنده ۳) لانتوری ۴) ماجرای نیمروز ۵) رگ خواب

موضوع دوم جلسه، بررسی وضعیت اکران فیلم‌ها بود. ابتدا تخلفات سینماهای تهران در شیوه نمایش گردشی فیلم‌ها مطرح شد و اعضا این راه حل را مورد تأیید قرار دادند. بر اساس این شیوه، سینماها به طور یک هفته درمیان فیلم‌ها را در سانس‌های ۱۱ - ۱۵ - ۱۹ و ۱۳ - ۱۷ - ۲۱ نمایش خواهند داد و این شیوه از روز یکشنبه ۱۹ شهریور در شهر تهران به مرحله اجرا درمی‌آید. همچنین، در خصوص شیوه جدید اکران فیلم‌های بحث و تبادل‌نظر صورت گرفت. بر اساس این شیوه، هر دفتر پخش در شش‌ماه دوم سال تنها مجاز به اکران یک فیلم به صورت آزاد است و برای این کار باید حداقل ۷ قرارداد با سینماهای تهران را ارائه نماید.

موضوع پایانی جلسه، همکاری با پلیس فتا در خصوص رصد فضای مجازی بود. بر این اساس مقرر شد در خصوص کانال‌ها و سایت‌هایی که به صورت غیرمجاز به فروش یا دانلود رایگان فیلم‌ها و سریال‌های ایرانی اقدام می‌کنند پایشی صورت بگیرد و سپس در خصوص تعطیلی، برخورد یا همکاری با آن‌ها تصمیم‌گیری گردد. همچنین، برای شکایت از شبکه‌های ماهواره‌ای که فیلم‌ها را بدون پرداخت حق رایت پخش می‌کنند مقرر شد از طریق یک مؤسسه بین‌المللی پیگیری‌های لازم صورت بگیرد.

نوشته شده توسط مدیریت سایت