جلسه شورای عالی تهیه‌کنندگان - ۱۴ فروردین ۹۶

نخستین جلسۀ هیئت رئیسه شورای عالی تهیه‌کنندگان در سال ۹۶، روز گذشته در محل ساختمان شماره ۲ خانه سینما برگزار شد و حاضران به موضوعات فروش فیلم‌های اکران نوروزی، عدم همکاری مؤثر صداوسیما با سینما و تأسیس یک سایت مستقل جهت تبلیغ تولیدات سینمای ایران در فضای مجازی پرداختند.

در ابتدای این جلسه که با حضور آقایان منوچهر شاهسواری، سید ضیاء هاشمی، مهرداد فرید، سید مسعود اطیابی، سید غلامرضا موسوی، محمد بانکی، کامران قدکچیان، علی آشتیانی‌پور و سید محمود رضوی تشکیل شد، موضوع کاهش مخاطب فیلم‌های ایرانی در دو هفتۀ آغازین سال ۹۶ نسبت به سال گذشته مورد بررسی قرار گرفت. عدم همکاری مؤثر صداوسیما در تبلیغات فیلم‌های اکران نوروزی و محرومیت عجیب تولیدات فرهنگی کشور از تبلیغات ماهواره‌ای، مهم‌ترین عوامل ریزش مخاطب اکران نوروز امسال نسبت به سال گذشته ارزیابی شدند. سینمای ایران در حالی از تبلیغات ماهواره‌ای منع شده که کالاهای غیرفرهنگی تولید داخل کشور به میزان گسترده‌ای از این تبلیغات برخوردار هستند. در صورتی که اگر فیلم‌های اکران نوروز ۹۶ نیز مثل فیلم‌های سال گذشته از تبلیغات ماهواره‌ای بهره می‌بردند، شاهد افزایش حداقل ۵۰ درصدی مخاطبان سینما بودیم.

موضوع دوم این جلسه، عدم حمایت شفاف صداوسیما و برخی نهادهای دارای امکانات تبلیغاتی از سینمای ایران بود. در حالی که مقام معظم رهبری در پیام نوروزی خود بر ایجاد اشتغال و حمایت از تولید ملی تأکید کردند، سرپیچی نهادهای زیرمجموعه و عناد آن‌ها با محصولات فرهنگی کشور موجب تعجب اعضای هیئت رئیسه بود.

موضوع سوم این جلسه، تأسیس یک سایت مستقل جهت تبلیغ تولیدات سینمای ایران در فضای اینترنتی کشور بود که به پشتیبانی از فیلم‌های روی پرده، تبلیغات گستردۀ آن‌ها و نیز معرفی فیلم‌های برنامۀ آیندۀ اکران سینمای ایران بپردازد.

موضوع چهارم این جلسه، تسویه حساب با صاحبان فیلم‌های نمایش داده شده در جشنوارۀ فجر (در مراکز استان‌ها) بود. در این زمینه مقرر شد که صاحبان فیلم‌ها با ارائه پروانه مالکیت به شورای عالی جهت تسویه حساب اقدام نمایند.

موضوع پنجم این جلسه، ضرورت اجرای سیستم مکانیزه توسط شورای عالی تهیه‌کنندگان با همکاری خانۀ سینما و انجمن سینماداران بود که مورد بحث و بررسی مفصل قرار گرفت.

نوشته شده توسط مدیریت سایت